Ledové věže

Ledové věže (v originálu IceTowers) jsou rychlá pyramidková hra Andy Looneyho pro 2 až 4 hráče. 

Čím více sad pyramid máte, tím lépe. (Osobně doporučuji  4-5 sad pyramidek ). 

Ve hře Ledové věže nejsou žádné „tahy“, protože všichni hrají zároveň. Na pyramidky ostatních hráčů každý stohuje své vlastní. Pokud je na konci hry vaše pyramidka na vrchu celé věže (tvoří tzv. „čepičku“), patří vám body za celou věž. Narůstající výška věží umožňuje pyramidky vyjímat a znovu s nimi hrát nebo dokonce rozdělovat některé věže na dvě. Hra končí, když není možné udělat žádný další tah. 

PŘÍPRAVA Každý hráč má pyramidky jedné barvy. Po stole náhodně rozházejte pyramidky a tam, kde zůstaly ležet, je postavte na výšku. 

JAK HRÁT Existují tři možné akce, které můžete provést: 

Nasazení čepiček: Nejběžnější akcí je položení jedné z vašich pyramidek na pyramidku nebo věž některého z protihráčů, čímž ji ovládnete. Zvednout a přesunout můžete pouze volně stojící pyramidky vlastní barvy. Věži můžete nasadit čepičku, pokud je vaše pyramidka stejně velká nebo menší než ta, na kterou čepičku pokládáte, a pokud má jinou barvou. 

Dolování: Pokud věž neovládáte (nepatří vám vrchní pyramidka), ale máte v ní dvě a více pyramidek, můžete z ní jednu ze svých pyramidek (dle vlastní volby) vyjmout. Pak věž zase sestavte dohromady a vyjmutou pyramidku okamžitě zahrajte. (Nesmíte ji ale vrátit na věž, z níž byla právě vyjmuta.) 

Rozdělení: Kdykoliv jsou v jedné věži na sobě dvě pyramidky kteréhokoli jiného hráče, můžete tento pár pyramidek stejné barvy rozdělit a vytvořit tak dvě menší věže. Nemůžete rozdělit své vlastní pyramidy a když to neudělá žádný jiný hráč, může věž zůstat nerozdělená. 

Pozor, nehraje se na tahy: Na rozdíl od většiny společenských her hrají Ledové věže všichni zároveň a nečeká se na tahy jednotlivých hráčů. Hra začíná, jakmile jsou všichni připraveni. Jednu ze tří možností, jak táhnout, můžete provést kdykoliv se vám zlíbí. Hraje se jen jednou rukou: Občas sice bude potřeba použít obě ruce (zejména při vyjímání), ale jinak platí, že se při hraní této hry smí používat jen jedna ruka. Jde o to, aby v jednu chvíli bylo možné provést jen jednu ze tří možných herních akcí. 

Vyjmuté se nevrací: Když vyjmete pyramidu, musíte ji hned použít jako čepičku jiné věže. Neexistuje-li žádný platný tah, musíte vyňatou pyramidu položit na stůl. Dobré mravy neporušíte, když budete chvilku promýšlet své možnosti, ale měli byste se rozhodnout poměrně rychle a pyramidu použít. Není povoleno schovávat si ji a čekat, až se objeví lepší možnost: Ostatní naopak mohou trvat na tom, abyste hráli, s tím, že oni budou ve hře pokračovat až pak. 

KONEC HRY Hra končí, když se všichni hráči shodnou, že nebudou následovat žádné další tahy. Často k tomu dojde samovolně, když žádný další tah není možný, ale obecně platí, že se hráči budou muset shodnout, že hra skončila, jelikož nutně nemusí být využité všechny možnosti rozdělení. Hra také někdy může skončit v patové situaci. 

BODY Na konci hry před sebou shromážděte všechny vámi ovládané věže. Za každou velkou pyramidu dostanete tři body, za střední dva a za malou jeden bod. Hráč, který má nejvíc bodů, vyhrává.